INTERFOLK in RUSSIA

Our partners:

EUROPEAN ASSOCIATION OF FOLKLORE FESTIVALS

Folk-Fest.com


All-Russian public organization Women in business


Random Image



Results of the competition 2013
INTERFOLK IN RUSSIA on Facebook.com  Facebook  

The results of the VI International Folklore Competition
Grand Prix INTERFOLK




GRAND PRIX
Folk dance group Velreiz (Yurmala, Latvia), artistic director Maris Subacs


PRIZE of the PUBLIC AFFECTION
Ensemble of Georgian dance Sikharuli named Jano Liparteliani (St. Petersburg, Russia), artistic director Sophiko Liparteliani


Category -1
authentic folklore, folklore vocal (choirs, ensembles)

the age not have more than 17 years


Folklore ensemble Talan
(village named after Morozov, Leningrad region, Russia),
rtistic director - Svetlana Garkina
140 First prize
Children folklore ensemble Raduysia!
(Moscow, Russia),
artistic director Galina Ivanova
132 Second prize
Children folklore group Rodniki
(Pechora, Republic of Komi, Russia),
artistic director Nikolay Chuprov
122 Third prize


Category -2
authentic folklore, folklore vocal (choirs, ensembles)

the age after 17 years


Ensemble Rodnik
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Tatiana Shastina
146 First prize
Female folk ensemble of Cossack song Chapura
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Yuriy Chirkov
142 First prize
Choir of Pudozh House of Culture
(Pudozh, Republic of Karelia, Russia),
artistic director Victor Zhemoytuk
127 Second prize
Folk song group "DZORIDZ" of the community "NEVATAS" of the republic of Komi
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Valentina Zezegova
118 Third prize
Folklore ensemble Ladia
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Anastasiya Terentieva
117 Third prize
Choir of Russian song Solovushki
(village Kuzmolovsky, Leningrad region, Russia),
artistic director Tamara Donets
97 Diploma of
participation


Category -1
folklore vocal, classic vocal and modern arrangement of folklore music

the age not have more than 17 years


not awarded First prize
Ensemble of folk creativity Tausen
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Irina Moiseeva
119 Second prize
Folklore ensemble Kolokolchik
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Irina Ovchinnikova
101 Third prize
Ensemble of Russian song Gostyushki
(village Pesochny, St. Petersburg, Russia),
artistic director Elena Philippova
102 Third prize


Category -2
folklore vocal, classic vocal and modern
arrangement of folklore music

the age after 17 years


Choir of Department of Russian folk song art of St. Petersburg State University of Culture and Arts
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Alexei Gvozdetskiy
146 First prize
Folklore ensemble Veresk
(Vyborg, Russia),
artistic director Elena Lyubitskaya
131 Second prize
Choir of Russian song named after A.G. Efremova of Palace of Culture Plant Shales
(Shales, Russia),
artistic director Aleksandra Efremova
114 Third prize


Category -3
folklore vocal, classic vocal
folk music of the authors

the age after 17 years


not awarded First prize
Choir of Russian song Ryabinushka
(village Pesochny, St. Petersburg, Russia),
artistic director Elena Philippova
123 Second prize
Choir of Russian song Sertolovchanka
(Sertolovo, Leningrad region, Russia),
artistic director Arkadiy Kurchanov
105 Third prize
Group of Russian song Rodnye napevy
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Leonid Glyantsev
102 Third prize


Category
mixed ensembles (vocal-instrumental-dances; folklore music)


Nayahinsky folk dance-choral group
(village Balyktakh, Republic of Sakha (Yakutia), Russia),
artistic directors Natalia Bochkareva, Maria Lebedkina and Alena Gavrilieva
140 First prize
Family Mukha
(Irkutsk, Russia),
artistic director Natalia Mukha
121 Second prize
Ensemble of ancient folk instruments Volochebnichki
(Moscow, Russia),
artistic director Andrei Senin
114 Third prize
Folklore ensemble Jaukhar Palace of Culture of village Osinovo Zelenodolsky region
(Republic of Tatarstan, Russia),
artistic director Rezida Alexandrova
110 Third prize


Category
instrumental folklore music


Folklore ensemble Veresk
(Vyborg, Russia),
artistic director Elena Lyubitskaya
144 First prize
Folk instruments ensemble Rusyata
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Mikhail Grigoryev
140 First prize
Ensemble of ethnic music Ashel of Palace of Culture Proletarka
(Tver, Russia),
artistic director Eduard Krylaev
134 Second prize
Duet of guitarists Alexey and Vladimir Polyakovs
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Mikhail Radyukevich
133 Second prize
Mari music ensemble "Mariy Sem"
with the support of the Local Mari national-cultural autonomy of St. Petersburg
(St. Petersburg, Russia),
rtistic director Elena Tanikova
122 Third prize


Category D-1
folklore dances

the age not have more than 17 years


Choreographic dance ensemble Kristall Palace of Culture named after Gassar
(Mendeleevsk, Republic of Tatarstan, Russia),
artistic director Anna Ryabova
136 First prize
Children Ensemble of National Cultures Dank
(Moscow, Russia),
artistic director Natalia Grigorieva
123 Second prize
Choreographic group Radost senior group
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Zinaida Karasyova
117 Third prize
Children dance studio The Faces
(Sestroretsk, Russia),
tistic director Elizaveta Venzeleva
98
Choreographic group Radost junior group
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Zinaida Karasyova
97 Diploma of
Participation


Category D-2
folklore dances

the age after 17 years


Greek dance academy Parthenon
(Paris, France),
artistic director Dimitri Siassiaridis
148 First prize
Ensemble of Georgian dance Sikharuli named Jano Liparteliani
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Sophiko Liparteliani
146 First prize
Folk dance group Velreiz
(Yurmala, Latvia),
artistic director Maris Subacs
146 First prize
The national cultural ensembles Kirmas and Kajakas
(Parnu, Estonia),
artistic director Raivo Erm and Roland Landing
134 Second prize
School of Irish dance Mirkwood of House of Youth at Vasilievsky district St. Petersburg
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Elena Medvedeva
130 Second prize
Nayahinsky folk dance group
(village Balyktakh, Republic of Sakha (Yakutia), Russia),
artistic directors Maria Lebedkina and Alena Gavrilieva
123 Third prize
Folk dance ensemble Russian quadrille
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Natalia Nilova
120 Third prize
Choreographic ensemble Varenka
(Tula, Russia),
artistic director Sergey Kuznetsov
98 Diploma of
Participation


Special jury prizes

The best National costume
Childrens folklore group Rodniki
(Pechora, Republic of Komi, Russia),
artistic director Nikolay Chuprov
For the preservation of national traditions in stage costume
Greek dance academy Parthenon
(Paris, France),
artistic director Dimitri Siassiaridis
The best modern adaptations of folk material
Folk dance group Velreiz
(Yurmala, Latvia),
artistic director Maris Subacs

Aiz ezera augsti kalni - music by R. Pauls,
choreograph - Uldis Zagata
Folklore ensemble Veresk
(Vyborg, Russia),
artistic director Elena Lyubitskaya

"Ty, Egor, kudryavoy",
arrangement of the folk song E. Derbenko
For the preservation of national traditions
The national cultural ensembles Kirmas and Kajakas
(Parnu, Estonia),
artistic director Raivo Erm and Roland Landing
Nayahinsky folk dance-choral group
(village Balyktakh, Republic of Sakha (Yakutia), Russia),
artistic directors Natalia Bochkareva, Maria Lebedkina and Alena Gavrilieva
For the best musical score of the Competition programme
Mikhail GRIGORYEV
artistic director of Folk instruments ensemble Rusyata
(St. Petersburg, Russia)
Duet of bayan
Alexey VASILIEV and Alexey SHASTIN

Choir of Department of Russian folk song art of St. Petersburg State University of Culture and Arts
(St. Petersburg, Russia),
artistic director Alexei Gvozdetskiy
For artistry in the performance of the Competition programme
Darya DERIMEDVED
Ensemble of ancient folk instruments Volochebnichki (Moscow, Russia),
artistic director Andrei Senin
For a bright solo at competition programme
Elizaveta ROZHINA
Nayahinsky folk dance-choral group (village Balyktakh, Republic of Sakha (Yakutia), Russia),
artistic directors Natalia Bochkareva, Maria Lebedkina and Alena Gavrilieva
Evgeny ALEKSEEV
Ensemble Rodnik (St. Petersburg, Russia),
artistic director Tatiana Shastina
Elena FILIPPOVA
Choir of Russian song Ryabinushka (village Pesochny, St. Petersburg, Russia),
artistic director Elena Philippova


www.interfestplus.ru choirfest@inbox.ru interaspect@mail.ru